Uitverkiezingsleer en vrije wil

Ds. J.L. Schreuders | Geen reacties | 31-10-2003| 00:00

Vraag

Ik ben van een evangelische gemeente. De uitverkiezingsleer is bij jullie erg belangrijk. Maar als ik persoonlijk voor Jezus gekozen heb, dan heeft hij me juist door de uitverkiezing door mijn vrije wil heen gewerkt. Het komt dus in beide gevallen op hetzelfde neer en begrijp de ophef dan ook niet.

ADVERTORIAL

Kleuterleerkracht gezocht!

We zijn met ingang van schooljaar 2026-2027 op zoek naar een enthousiaste kleuterleerkracht 0,66 FTE (ongeveer 3 dagen). Iemand die:

  • zich verbonden weet met de identiteit van onze streekschool op de Hoge Enk, gemeente Elburg.
  • wil bouwen aan kwalitatief goed onderwijs voor onze jongste leerlingen in de combinatiegroep (0),1,2.

Klik hier voor meer informatie...

Kleuterleerkracht gezocht!

Antwoord

De uitverkiezingsleer is bij ons belangrijk, omdat de Schrift daarvan spreekt. Dus niet als leer, maar als Schriftgegeven is het belangrijk. Heb jij voor Jezus gekozen (ik neem even jouw terminologie over, al gebruik ik die liever zelf zo niet) dan is dat alleen omdat Hij voor jou gekozen heeft. Het geloof is een gave van God, niet  uit ons, maar uit Hem (Efeze 2:8). Niet gij hebt Mij uitverkoren, maar ik u, sprak Jezus. En zij, die God kennen zijn dòòr Hem gekend. Als Paulus denkt aan het geloof van de gemeenten, dank hij God, niet de gelovigen. Gelovigen zijn daartoe door God tevoren verordineerd. (Statenvertaling Efeze 2:5 en 11).

Jij spreekt over je vrije wil. Ik geloof daar niet in. Mijn wil is niet vrij, maar door de zondeval verduisterd, krom en verdraaid geworden. Mijn wil is verkeerd gericht zodat ik steeds het kwade wil. Van mijzelf uit is mijn wil dus een gebonden wil. Mijn wil moet door Gods genade vrijgemaakt worden. Pas dan gaat zij vrijwillig willen wat God wil. Die genade van een vrijgemaakte wil, daar dank ik Hem voor, niet mijzelf. Hij is het die in mij werkt, het willen en het werken, naar zijn welbehagen. Mijn vrees is, dat je door de vrije wil te benadrukken (jouw keuze) tekort doet aan het feit dat alles (ook het willen) van God is. Natuurlijk kun je met de leer van de uitverkiezing ook een andere kant op gaan (helaas gebeurt dat ook wel), maar als je het naar de Schrift belijdt is het een grote troost, een diep houvast en een bron om God te prijzen!

Ds. J. L. Schreuders

Lees meer artikelen over:

uitverkiezingvrije wil

Mis niks, abonneer je op onze WhatsApp en wekelijkse nieuwsbrief

Dit artikel is beantwoord door

Ds. J.L. Schreuders

  • Geboortedatum:
    24-08-1957
  • Kerkelijke gezindte:
    Hersteld Hervormd
  • Woon/standplaats:
    Ede
  • Status:
    Actief
185 artikelen
Ds. J.L. Schreuders

Bijzonderheden:

Emeritus-predikant


Dit panellid heeft meerdere artikelen geschreven
Geen reacties
Je kunt niet (meer) reageren op dit bericht. De reactiemogelijkheid is niet geactiveerd of de uiterste reactietermijn van 1 maand is verstreken.

Terug in de tijd

Hyperemesis

Bedankt voor uw antwoord (hyperemesis). Heeft u misschien een suggestie of zo voor zo'n deskundig persoon?
Geen reacties
31-10-2005

Ex-vriend niet los kunnen laten

Ik heb toen ik 15 jaar was, een relatie gehad van drie jaar. Met deze jongen heb ik meerdere malen gemeenschap gehad, waar ik achteraf spijt van heb, omdat God dit niet goed vindt. Ik heb door menings...
Geen reacties
31-10-2005

Preek over mieren

Aan dominee A. T. Vergunst. Zou u mij kunnen vertellen in welk boek een preek van u over mieren staat (de tekst is uit Spreuken)?
1 reactie
31-10-2012
design website door design website by Mooimerk website-ontwikkeling door webdevelopment by Accendis hosting website door hosting website by STH Automatisering
Stel hier
een vraag