Kritiek op dominee met gevolgen
Redactie Refoweb | Geen reacties | 10-07-2026| 08:50
Vraag
Vanuit onze gemeente (Gereformeerde Gemeenten) bereiken mij verschillende verhalen van mensen die een kritische vraag aan de dominee hebben gesteld. Degene die kritisch was, moest van de dominee zijn mond hierover houden anders kwam diegene onder censuur. Dit verhaal is niet op zichzelf staand; ik heb binnen een jaar minimaal drie van zulke verhalen gehoord.
Is dit de bedoeling van de censuur? En ik merk dat ik mede hierdoor niet meer naar deze gemeente wil en het ook lastig vind om het aan te kaarten, want je bent zo de volgende die onder censuur staat. Naar mijn idee is de censuur bedoeld voor ernstige openbare zonde en niet omdat je iets anders denkt dan de dominee/kerkenraad.
Antwoord
Je zult je er eerst van moeten overtuigen of het waar is wat er wordt beweerd. Dus eerst de feiten: wat is er en door wie tegen de dominee gezegd? Volgens zul je bij de betreffende predikant (of kerkenraadsleden) moeten informeren of het klopt wat er beweerd wordt.
(Stille) censuur kan niet zomaar worden opgelegd. "Een gemeentelid onder de stille censuur plaatsen is geen geringe zaak. Daar moeten voldoende redenen voor zijn en er moet sprake zijn van iemand die hardnekkig de vermaning van de kerkenraad verwerpt, idem (= of van iemand) die een openbare of anderszins een grove zonde gedaan heeft."
Het is misschien ook de toon die de muziek maakt. Zijn die personen flink uitgevallen tegen de dominee, dan kan er eerder sprake zijn van censuur. In alle liefde een predikant bevragen op zijn keuzes en visie, zou toch geen probleem moeten zijn. Ook hier geldt dus dat je exact moet weten wat er zich heeft afgespeeld en hoor en wederhoor toepassen.
Lees ook de artikelen over censuur om hier meer over te weten te komen.
Nog een paar tips van de Griekse wijsgeer Socrates. Volgens hem is over anderen praten een destructieve gewoonte die we moeten vermijden. Om dit duidelijk te maken, ontwikkelde hij de bekende drievoudige filtertest. Volgens deze filosofie moet je jezelf, voordat je informatie over een ander deelt, altijd de volgende drie vragen stellen:
1. Is het waar? Weet je absoluut zeker dat wat je wilt vertellen de waarheid is?
2. Is het goed? Is hetgeen je gaat zeggen positief of vriendelijk bedoeld?
3. Is het nuttig? Is het werkelijk noodzakelijk of waardevol voor de ander om te weten?
Socrates stelde dat als de informatie niet door deze drie filters komt, het beter is om te zwijgen. Kwaad spreken levert volgens hem geen enkele bijdrage aan wijsheid en vervult het hart uiteindelijk alleen maar met bitterheid.
Dit artikel is beantwoord door
Redactie Refoweb
Bijzonderheden:
Mailadres: vragen@refoweb.nl


