Normdagen

Reformatorische Maatschappelijke Unie | 1 reactie | 11-12-2025| 09:26

Vraag

Vanaf januari 2026 komt er in de CAO Verpleeg-, Verzorgingshuizen, Thuiszorg en Jeugdgezondheidszorg (VVT) een wijziging. Er worden normdagen vastgesteld, gekoppeld aan je contracturen. In mijn geval heb ik te maken met drie normdagen (contract van tien uur). Ik werk in de thuiszorg en werk wisselend de ene week drie diensten en de andere week één. Daarnaast komen dan nog extra taken of vergaderingen waarvoor ik op het werk verwacht wordt. Gemiddeld kom ik regelmatig boven de drie normdagen uit. Nu begreep ik dat in overleg met mijn werkgever het aantal normdagen omhoog mag zonder in contracturen omhoog te gaan. Het idee is om de norm met +1 te verhogen en dan voor een periode van bijvoorbeeld , twee, vier of zes weken te hanteren. Dit maakt het mogelijk om bijvoorbeeld de ene week drie dagen te werken en de andere week vijf.

Maar nu komt het 'probleem'. Mijn werkgever vraagt om, als ik boven die normdagen uitkom, om bijvoorbeeld een vergadermoment of e-learning maken (deskundigheidsbevordering) op m'n vrije dag te gaan vastleggen op een werkdag. Deze vorm van creatief boekhouden stuit mij tegen de borst. Naar mijn idee is dit niet eerlijk en ga je alsnog voorbij aan de reden waarvoor de normdagen ingesteld worden. Echter zijn vergaderingen en deskundigheidsbevordering belangrijk. Ik heb ook bovenstaande ook aangegeven aan mijn werkgever en krijg dan als reactie: dan kunnen we zeggen dat je niet naar een vergadering komt of dat je een e-learning maakt op je werkdag. Dat laatste zou dan ingeroosterd worden.

Hoe kan ik hier het beste mee omgaan? Ik begrijp het belang van mijn werkgever (elke 25 euro per extra gewerkte dag betalen wanneer je boven je normdagem uitkomt kan behoorlijk oplopen), maar ik wil niet meedoen aan creatief boekhouden omdat naar mijn idee eerlijkheid het langst duurt. Ik moet binnen een week beslissen wat ik wil met het aantal normdagen en voor welke periode ik dat dan afspreek. Hopelijk is er iemand die hierin advies kan geven.


Antwoord

Vanaf 1-1-2026 geldt inderdaad dat je met een contract van tien uur in beginsel op drie dagen ingeroosterd wordt. Tenzij je hierover met de werkgever andere afspraken maakt. Uit uw bericht leid ik af dat uw voornemen is om af te spreken dat u op maximaal vier dagen kunt worden ingeroosterd. Echter, mogelijk redt u het daarmee niet en zou er ook een vijfde dag aan de orde kunnen zijn, bijvoorbeeld voor een vergadering of e-learning. Uw werkgever vraagt u om deze activiteit dan te schrijven op een werkdag. Daar heeft u moeite mee. U kunt hiertoe ook niet verplicht worden. 

Er zijn mijns inziens twee opties. Of u kiest ervoor om uw normdagen nog verder te verhogen. U mag ook afspreken dat u op vijf dagen ingeroosterd kunt worden. Een andere optie is dat bij een extra dag boven de normdagen u niet aanwezig zult zijn voor een vergadering. Een goed overleg gewenst! 

Met vriendelijke groet,
Marieke van de Beek,
Juridisch medewerker RMU

Lees meer artikelen over:

juridischwerk
Dit artikel is beantwoord door

Reformatorische Maatschappelijke Unie

  • Kerkelijke gezindte:
    Divers
  • Woon/standplaats:
    Veenendaal
  • Status:
    Actief
41 artikelen
Reformatorische Maatschappelijke Unie

Bijzonderheden:

Bekijk ook:


Dit panellid heeft meerdere artikelen geschreven
1 reactie
Tonny
11-12-2025 / 10:44
Een vergadering of cursus is toch ook gewoon een werkdag? Je bent immers bezig voor je werk, je bent niet vrij. Ik ga er namelijk vanuit dat je betaalt krijgt voor de uren dat je bezig bent met je werk.
Ik zie het principe van 'creatief boekhouden' hier niet in.
Je kunt op dit bericht reageren. Klik hier om in te loggen.

Terug in de tijd

Bewijs van gescheurde voorhangsel van de tempel

Ik had een aantal vragen wat betreft de tweede tempel na Jezus’ dood tot de vernietiging in 70 na Christus, want ik kan hierover niks vinden. We lezen dat bij de dood van onze Heere aan het kruis een ...
Geen reacties
10-12-2020

Geloofszekerheid en vrucht van geloof

Krijgt elk kind van God een bepaalde tekst of ervaring om tot geloofszekerheid te komen of mag je uit de vruchten van je geloof verzekerd zijn? Op welke vruchten moet je dan letten?
Geen reacties
10-12-2005

Palestijnen en Filistijnen

Zijn Palestijnen, Filistijnen en zijn ze nakomelingen van Ismaël, dus in principe halfbroers van de nakomelingen van Izaäk?
Geen reacties
10-12-2005
design website door design website by Mooimerk website-ontwikkeling door webdevelopment by Accendis hosting website door hosting website by STH Automatisering
Stel hier
een vraag