Volgorde Bijbelboeken

Ds. H. van Oostende | Geen reacties | 01-01-2011| 13:45

Vraag

N.a.v. een adventspreek een vraag over de volgorde van de boeken van het Oude Testament. De volgorde zoals die door het christendom gebruikt wordt, is een andere dan de oorspronkelijke Hebreeuwse volgorde. Bij mijn weten heeft alleen de Naardense Bijbel zich aan de Hebreeuwse volgorde gehouden. Wat is de reden dat men heeft gemeend deze volgorde te moeten veranderen?


Antwoord

De orde van het Hebreeuwse OT is door de Septuaginta (LXX) geheel gewijzigd. Die ordende de boeken naar het schema: historische, dichterlijke en profetische boeken. Dit in grote lijnen, want de onderlinge volgorde, vooral van de profetische boeken, wijzigde nogal eens. In mijn exemplaar van de LXX staan de historische boeken in de ons bekende volgorde (dus t/m Esther). Dan volgen: Psalmen t/m Hooglied, Job, Hosea, Amos, Micha, Joël, Obadja, Jona, Nahum t/m Maleachi, Jesaja, Jeremia, Klaagliederen, Ezechiël.

De indeling is door de Vulgata overgenomen, en daarna ook in de Nederlandse vertalingen, afgezien van de apocriefe boeken.                   

Bron: Bijbelse Encyclopedie, deel I, blz. 152.

Ds. H. van Oostende, Kapelle

Lees meer artikelen over:

bijbelvertalingen

Mis niks, abonneer je op onze WhatsApp en wekelijkse nieuwsbrief

Dit artikel is beantwoord door

Ds. H. van Oostende

  • Geboortedatum:
    29-11-1936
  • Kerkelijke gezindte:
    PKN (Hervormd)
40 artikelen

Bijzonderheden:

Ds. van Oostende is overleden op 18 mei 2014.


Dit panellid heeft meerdere artikelen geschreven
Geen reacties
Je kunt niet (meer) reageren op dit bericht. De reactiemogelijkheid is niet geactiveerd of de uiterste reactietermijn van 1 maand is verstreken.

Terug in de tijd

Doop uitleggen voor school

Voor school moet ik duidelijk uitleggen wat de doop inhoudt in de Ger. Gem. en hoe zij daar mee omgaan. Kunnen jullie mij helpen?
Geen reacties
01-01-2014

Onbegrepen op leeftijd

Stel je voor je bent oud en alle jonge mensen schreeuwen naar je omdat ze denken dat je doof en vast ook dement bent. Hun gesprekken zijn verder heel betuttelend. Dat ervaar je als eenzaam en onbegrep...
3 reacties
01-01-2016

Refo

Is refo zijn raar? Of ben je dan juist cool?
1 reactie
01-01-2015
design website door design website by Mooimerk website-ontwikkeling door webdevelopment by Accendis hosting website door hosting website by STH Automatisering
Stel hier
een vraag