Mooie en moeilijke vragen van autistische dochter
Ds. A.I. Kazen | Geen reacties | 02-02-2026| 16:36
Vraag
Onze dochter (11) met licht autisme heeft veel vragen over het geloof. Dat is mooi, maar soms ook moeilijk als in: de juiste woorden vinden om dingen uit te leggen. Ze heeft vragen als: hoe dien je de Heere? Moet je dan de hele dag aan Hem denken? Mag je ook gewoon spelen? En hoe moet dat dan als je niet tegelijk aan de Heere denkt? Wanneer denk je teveel aan jezelf? Hoe weet je of je je hart aan de Heere hebt gegeven?
Wij hebben aangegeven dat het om de intentie gaat waarom je iets doet. Je mag genieten van goede dingen die God geeft en Hem daarvoor danken. Je hoeft niet de hele dag aan de Heere te denken want je hebt ook taken gekregen. In je gedrag wil je op de Heere Jezus lijken. Als voorbeeld noemde we: doe je aardig tegen je klasgenootjes zodat jij er beter van wordt of doe je aardig omdat de Heere wil dat we vriendelijk zijn? Probeer je niet altijd overal mee te bemoeien als iets niet helemaal precies volgens de regels gaat, maar laat het aan mama over (haar broertje is heel creatief, heeft ruimte binnen kaders nodig).
Toch blijft ze het moeilijk vinden en heeft ze het liefst een lijstje. De Tien Geboden ervaart ze te abstract. Hoe kunnen wij haar helpen?
Antwoord
Beste ouders,
Wat mooi, een zegen, dat jullie dochter veel vragen heeft over het geloof! Het geeft jullie als ‘handen van God’ veel (extra) gelegenheden om haar “bij het opgroeien [hierin] uitvoeriger te onderwijzen” (doopformulier). Tegelijk brengen deze gelegenheden, zoals jullie zelf al aangeven, ook moeite met zich mee. Waarbij de lichte vorm van autisme die jullie dochter heeft een extra uitdaging vormt. Als vader van een kind met dezelfde uitdaging -die zich overigens weer op een heel andere manier uit- denk ik graag even met jullie mee.
Als ik jullie vraag lees, krijg ik de indruk dat jullie al op de goede weg zijn. Jullie nemen de vragen van jullie dochter serieus (erkenning!) en zoeken naar antwoorden die aansluiten bij haar belevingswereld. Blijf alsjeblieft zo in gesprek! Ook al kan het zijn -wat denk ik alle ouders zullen herkennen- dat er op korte termijn geen ‘resultaat’ (vrucht!) waarneembaar is, het Woord is gezaaid en dat blijft nooit zonder gevolg. Al moet je er vaak wel even op wachten… Vul dat wachten maar met biddend verwachten!
Hoe jullie ook al jullie best doen, jullie dochter vindt een en ander moeilijk. “Het liefst heeft ze een lijstje”, schrijven jullie, terwijl ze Gods ultieme ‘lijstje’, de Tien Geboden, als te abstract ervaart. Hoe kunnen jullie haar helpen?
Ik denk aan twee dingen.
1. Het is wellicht helpend om als het over de concrete, praktische dagelijkse levenswandel als christen gaat, waar volgens mij de vragen van jullie dochter met name over gaan, samen met haar te lezen en te spreken over concrete voorbeelden. Dat kan (moet!) héél dichtbij beginnen: hoe is dit in jullie eigen levenspraktijk? Wat ziet jullie dochter in jullie leven van het leven met en voor de Heere? Vervolgens is het ook goed om personen uit de Bijbel voor het voetlicht te brengen, hoe leefden zij naar Gods wil, in de weg van Zijn Woord? Vraag jullie dochter eens naar personen uit de Bijbel die haar in het bijzonder aanspreken. En ga de komende tijd die personen dan eens rustig met haar ‘volgen’ door de Bijbel heen. Verder kunnen jullie ook nog denken aan personen uit de kerkgeschiedenis en christenen nu. Het zou best kunnen dat er door zo met biografieën van christenen bezig te zijn als vanzelf een (voor jullie dochter) bruikbaar ‘lijstje’ groeit…!
2. Zou “Helpende Handen” iets voor jullie kunnen betekenen? Vanuit deze stichting zijn meerdere boeken over geloof en autisme en voor mensen met autisme uitgegeven, waaronder bijbelse dagboeken (ook voor jongeren). Ook organiseren zij ouderbijeenkomsten en hebben zij de nodige info voor ouders van een kind met autisme op hun website staan.
Hopelijk heb ik zo een helpend antwoord op jullie vraag gegeven. Mocht dit niet zo zijn, of als er meer vragen zijn, vraag dan gerust door!
Veel vreugde in en vrucht op jullie opvoeding toegebeden.
Ds. A. I. Kazen
Dit artikel is beantwoord door
Ds. A.I. Kazen
Bijzonderheden:
Bekijk ook:


