Van tafel en bed gescheiden
Ds. T.A. Bakker | Geen reacties | 29-01-2026| 10:25
Vraag
Is van tafel en bed gescheiden zijn (voor God en in de ogen van een refokerk) ‘beter’ dan officieel op papier vastgelegd gescheiden? Uitzicht op verbetering/terugkeer is er definitief niet. Dit duurt al jaren (in hetzelfde huis, ieder een eigen verdieping), kinderen zijn uit huis.
Antwoord
Beste vragensteller,
Wat is er een enorme gebrokenheid als het gaat om het huwelijk. Ik kan natuurlijk de Bijbelse norm aangeven en dat moet soms ook. Maar ik vrees dat het jou niet gaat helpen. Je brengt me zodoende wel wat in verlegenheid. Elke casus is namelijk weer anders. Toch een paar opmerkingen.
1. Scheiding is niet Gods wil. Vandaar dat een scheiding van tafel en bed soms beter is. In deze tijdelijke situatie kan toewerkt worden naar herstel. Wat zou dat toch heerlijk zijn als door therapie of gewoon regelrechte bekering er een uitweg komt uit de impasse waarin man en vrouw zitten en zij weer samen gaan leven.
2. Is herstel ten enenmale onmogelijk (zoals in de situatie die jij schetst), dan denk ik dat de situatie is veranderd. Ik zie dan weinig verschil tussen een scheiding van tafel en bed enerzijds en een ‘algehele’ scheiding anderzijds. In beide gevallen leven man en vrouw volslagen langs elkaar heen en doen ze niet waartoe ze geroepen zijn: elkaar liefhebben en dienen.
3. Toch is er een ‘formeel’ verschil tussen echtscheiding en scheiding van tafel en bed. Dit heeft gevolgen voor de vraag of je mag hertrouwen. Als je gescheiden bent van tafel en bed kun je uiteraard niet met een ander trouwen. Als je formeel gescheiden bent, kun je dat volgens de burgerlijke wet wel. Ik schrijft bewust: volgens de burgerlijke wet. Want van onze overheid mag heel veel wel waar God anders over denkt, zoals blijkt uit Zijn Woord. Ik zie om me heen dat hertrouwen veel te makkelijk gebeurt. Mensen redeneren: ik hoef toch niet altijd alleen te blijven? En vervolgens wordt een nieuwe relatie aangegaan, die uitmondt in een huwelijk. Ik weet niet of dit de plek is om duidelijk te maken hoe ik denk over echtscheiding en hertrouwen (op grond van de Bijbel), maar dit punt komt bij me boven vanuit je vraag. Het positieve van een scheiding van tafel en bed is dat men zich er niet bij neerlegt dat het einde van het huwelijk daar is en een nieuwe relatie aangaat.
Kortom, scheiding van tafel en bed is niet goed, maar soms wel beter dan scheiden. Of dit zo is, hangt af van de precieze situatie. Misschien helpen bovenstaande gedachten je wat. Ik weet niet in hoeverre dit jouw eigen situatie is, maar van harte sterkte toegewenst.
Hartelijke groet,
Ds. T. A. Bakker
Lees ook:
- Scheiding van tafel en bed (J.P. van den Brink)
- Scheiden van tafel en bed (mr. de Vries)
Dit artikel is beantwoord door
Ds. T.A. Bakker
- Geboortedatum:07-02-1995
- Kerkelijke gezindte:Hersteld Hervormd
- Woon/standplaats:Giessendam-Neder-Hardinxveld en Sliedrecht
- Status:Actief
Bijzonderheden:
Bekijk ook:


