Gemeente wil bewijs van lidmaatschap niet geven
N.J. Teerds | Geen reacties | 18-08-2025| 14:35
Vraag
Wij willen over gaan naar een andere Gereformeerde Gemeente in een andere plaats. Een attestatie krijgen wij niet, omdat wij (nog) niet verhuizen naar die andere plaats. Maar nu wil de gemeente waar wij belijdend lid zijn ook het bewijs van lidmaatschap niet geven. Mijn vraag is, is de kerkenraad verplicht om dit te geven? Ze maken het ons ontstellend lastig, het zou handiger zijn geweest als we naar een ander kerkverband waren over gegaan. Een echtpaar in nood!
Antwoord
Ik begrijp dat u binnenkort (?) naar een andere gemeente gaat verhuizen, dat u lid wil worden in een andere Ger. Gem. en dat u van tevoren al graag uw attestatie zou willen ontvangen. Gaat u in die andere Ger. Gem. al naar de kerk? Dat is me niet duidelijk. Van uw kerkenraad krijgt u (nog) geen attestatie en ook geen bewijs van lidmaatschap. U geeft aan dat u dat erg vervelend vindt.
Wat ik in uw vraag mis, is de reden waarom u zo graag van tevoren de attestatie of het bewijs van lidmaatschap zou willen en waarom de kerkenraad dat weigert. Ook is mij niet duidelijk of de kerkenraad van uw nieuwe gemeente van dit probleem weet en hoe ze hier tegenover staat. Het lijkt me niet nuttig en verstandig om daarover iets verzinnen of te gaan speculeren. Ik wil echter in het algemeen wel antwoorden. Wellicht kan het u toch wat helpen in de nood.
In onze gemeenten is het gebruikelijk dat er, wanneer je van de ene Gereformeerde Gemeente naar de andere Ger. Gem. overgaat, een attestatie afgeven wordt. Als iemand wil overgegaan van een Ger. Gem. naar een ander kerkverband, dan wordt er over het algemeen een bewijs van lidmaatschap afgegeven. U zou dus een attestatie moeten krijgen.
Wat kunt u doen? Enkele mogelijkheden:
1. U wacht toch tot u verhuisd bent. Dat is de algemene gang van zaken. Blijkbaar is dat voor u geen optie, want u spreekt over nood. De eerste en beste weg die ik u kan aanwijzen is de Heere te vragen: Wat wilt Gij dat ik doen zal? De Heere kan rust geven.
2. U kunt tegen het besluit van de kerkenraad in beroep gaan bij de classis. Dat kan immers tegen elk besluit van een kerkenraad. Dan zal de classis aan hoor en wederhoor doen. Men zal daarna een advies formuleren.
3. Een andere mogelijkheid is om aan de kerkenraad van de gemeente waar u naar toe gaat te vragen of men in gesprek wil gaan met uw huidige kerkenraad. Zo'n overleg kan wel eens tot een bevredigende oplossing zorgen. Die situatie heb ik zelf meerdere malen meegemaakt.
Ten slotte: van harte hoop en wens ik, dat u bóven deze begrijpelijke maar tijdelijke nood, de nood van het niet geborgen zijn in Christus hebt leren kennen of nog zult leren kennen. De Heere zij u tot een Schuilplaats. Gode in alles bevolen.
N. J. Teerds
Dit artikel is beantwoord door
N.J. Teerds
- Geboortedatum:24-09-1944
- Kerkelijke gezindte:Gereformeerde Gemeenten
- Woon/standplaats:Hendrik Ido Ambacht
- Status:Actief

Bijzonderheden:
ouderling; docent
Bekijk ook: